Aikeissa hankkia uuden taidon? Opettele animoimaan



hiustenharjausanimaatio, originally uploaded by tuija.

Viime päivinä on ollut kovasti puhetta siitä, että IBM ja Second Lifen taustalla oleva yritys Linden Lab ovat sopineet ryhtyvänsä yhdessä kehittämään standardeja, joiden avulla virtuaalihahmot eli avatarit voisivat aikanaan sulavasti siirtyä virtuaalimaailmasta toiseen (ks. esim. The Latest at Second Life: Portable Avatars, Digitoday: IBM hyppyyttää avatareja 3d-internetissä, Tietoviikko: Teknojätit yhdistävät Second Lifea ja World of Warcraftia). Hienoahan se olisi, jos naapurin WoW - hahmo voisi poiketa morjestamaan alter egoani Oxygen Richiä Tuhat Sanaa Seasidessa omissa varusteissaan ja koko komeudessaan, mutta saavat siinä kyllä Linden Labilla ja IBM:llä ja muissa maailmoissa koko lailla koodata ennenkuin kaikki eri maailmojen avatarien liikkumisen ja ulkonäön speksit on yhdenmukaisesti kuvattu. En aio pidättää hengitystäni sitä odotellessa. Sen sijaan, jos minulla juuri nyt olisi aikaa ja kykyä omaksua uusi taito, opettelisin animoimaan SL-avatareja. Animaatiot istutetaan esineisiin kuten huonekaluihin tai tilaan esim. lattialle ns. poseerauspalloihin (poseballs). Kun sellaisen päälle istuu, ("Sit"), antaa animaatiolle luvan liikuttaa avatariaan. Kuvassa avatarini harjaa hiuksiaan Yolanda Hirven Metaversal Arts - kaupasta (SLurl: Metaversal ArtsDesigns By Yolanda Hirvi) hankitun ruusupuisen pukeutumispöydän ääressä. Pöytä, joka on uusi versio Hirven ensimmäisestä myyntituotteesta, maksoi 50 Lindeniä ja turkisverhoiltu tuoli hiustenharjaus-animaatioineen 200 Lindeniä (yhteensä noin 70 senttiä) .

Oletko jo katsonut YouTubesta Yoen kuvaaman ja koostaman taltion Yoen Kievarissa 1.9. pidetystä Laiskan Miehen konsertista? Soittajien soitto- ja laulueleet ja konserttiyleisön hienot tanssiliikkeet ovat animaatioita nekin.

Esineiden ja tilojen rakentaminen on tarpeellinen taito sinänsä ja antaa mahdollisuuksia luoda hienoja ympäristöjä, mutta vasta animaatiot, se, miten ympäristöissä toimitaan, herättävät virtuaalimaailmat eloon. Uskon, että luovista ja kekseliästä animaatiototeutuksista tullaan maksamaan hyvin. Ellei halua jäädä odottelemaan, että joku ostaa omaa osaamista ja kerää katteet välistä, kannattaa kokeilla, olisiko animoimisesta omaksi bisnekseksi.

Kommentit

Hei Tuija!

Hienoa että löysit mieleisen kampauspöydän Metaversal Arts Shopista! Itsekään en enää tulisi ilman toimeen :-) Animaatioiden tekeminen SL:ssä onkin melkoisen vaativaa ja aikaa vievää hommaa, ainakin jos aloittaa ihan ilman aiempaa kokemusta moisesta. Itse tehtyjä huonekaluja varten voi kuitenkin ostaa jos jonkinlaisia valmiita ns. full perms animaatioita, joita sitten voi käyttää eteenpäin myytävissä poseerauspalloissa tai muissa esineissä. Yolanda Hirvi on suunnitellut ja rakentanut paljon muitakin kauniita kalusteita, niistä saa lisää ja tarkempaa tuotetietoa mm. http://shop.onrez.com:n kautta tai SLExchangesta osoitteesta
http://www.slexchange.com/modules.phpname=Marketplace&MerchantID=84773
Terkuin Darleez

Darleez, kiitos kommentista

Darleez, kiitos kommentista ja lisävalaistuksesta. Onko olemassa jotain suomalaisten SL-aktiivien verkostoa, jolla olisi tietoa yhteistyöhaluisista osaajista? Onko teidän yrityshautomokontakteissa jotakin sellaista listaa? Moni RL-bisneskontakti sellaisesta tiedosta olisi varmaan kiinnostunut, kyselyitä on jo silloin tällöin tullutkin ja olen ohjannut ottamaan yhteyttä vaikkapa SL:n Suomi - Suomenkielinen - ryhmään.

Kirjoita uusi kommentti

Tämän kentän sisältö näkyy ainoastaan sinulle ja ylläpidolle
  • Allowed HTML tags: <img> <a> <style> <div> <br> <p> <caption> <span>
  • Automaattinen rivin/kappaleen katkaisu.

Lisätietoa sisällön esitysmuodosta

CAPTCHA
Pahoittelen ylimääräistä vaivaa. Tällä on tarkoitus estää spämmirobottien kommenttien lisääminen.
Image CAPTCHA
Copy the characters (respecting upper/lower case) from the image.
Syndicate content