Seesmic hyödyntää webbikameraa nettikeskusteluissa

Seesmic on web2.0-yrittäjä Loic LeMeurin näkemys mikrobloggaamisesta omalla naamalla. Palvelussa käydään keskustelua webbikameralla tallennetuin videorepliikein. Keskustelun kulusta syntyy ketju kuten foorumeissa yleensä. Myös oman profiilin voi esittää videona.

Joitakin internetin keskustelupalstojen anonyymiys arkailuttaa (On the Internet, Nobody Knows You're a Dog). Seesmicissä voi muodostaa omin silmin ja korvin kuvan siitä millainen tyyppi keskustelukaveri on. Nimettömälle kommunikaatiolle on toisaalta edelleen monia käyttötarpeita: oman siviilipersoonan pitäminen erillään verkkopersoonasta ja verkkopersoonan pitäminen tunnistamattomana voi olla tarpeen monista eri syistä.

Jos omalla naamalla jutustelu on ok ja satunnaisten ulkomaalaisten kanssa rupattelu tuntuu hauskalta tavalta viettää aikaa, Seesmic on kokeilemisen arvoinen palvelu. Sillä saattaa olla funktionsa vaikkapa kielitaidon ylläpitämisessä. Seesmic - videoiden julkaiseminen tuntuu astetta vähemmän itsensä esille asettamiselta kuin YouTubessa esillä olo. YouTube on profiloitunut niin vahvasti "nettistarojen" synnyttämiseen, julkisuushakuisuuteen ja viraalimarkkinointiin, että tavalliseen keskusteluun hakee mielellään toista vaihtoehtoa.

Muutaman kokeilukerran jälkeen oma fiilis on varovaisen myönteinen: tälle palvelulle voisi olla oma käyttönsä. Onko tämän blogin lukijoista moni jo kokeillut? Jos kellä on jo jonkun verran kokemusta videokonferenssiosallistumisesta, tulkaahan Seesmiciin kertomaan, miten, jos ollenkaan, lavastatte tilan kameran edessä.

Keskiarvo: 4 (1 ääni)

Kommentit

Hienoa videokeskustelua siellä !

Olipa hauska katsella teidän ihan kotimaista videorupattelua ; en ole tähän asti juuri kiinnostunut seesmicistä koska siitä on mielestäni puhuttu aivan liikaa, johtuukohan siitä että Loïc spämmää joka toisen friend feedin naamakirjassani...

Lavastusta olen harrastanut mutta ilman itseäni ; poikia kuvaan ja taloa sisältä ja ulkoa, mutta videot menee tosi pienellâ levikillä jakeluun. Kynnys omaan naamaan joka puhuu on liian korkea, joskus aina tulee yritettyä mutta ääni ärsyttää, hoono soomi kammottaa, rimakauhu vaanii - hui.

No olen jo saanut tehtyä sen yhden ranskankielisen podcastin jossa kuullostin siedettävältä. Asiahan on loppujen lopuksi lähinnä tottumuskysymys, sillä juuri sellaisena muut näkevät ja kokevat meidät. Sinä sen parhaiten tiedät ! Yritän prepata kesälomaksi uutta filmauksellista itseäni. =o)

No mutta eikös itse Loïc

No mutta eikös itse Loïc juuri Seesmicin esittelyvideossa hehkuta, että Seesmic rakastaa kaikkia aksentteja :) - mä luulen, että hoono soomi vois hyvinkin olla tavaramerkki, Maurelita-videoblogibrändin viime silaus. :)

Tehdäänkin sitten molempaa sorttia heinäkuussa kun tulet käymään, lyhyempi videojutska ja pidempi audiokeskustelu, jos passaa ja jos ehditään.

Sotku rajoittaa videoilmaisuani

Kerran tapasimme Connect pro -miitissä, jossa taustanani näkyi kerrossängyn katto. Usein tämä multimediakeskukseksi nimetty yhdistetty työhuone-vaatehuoltopiste on niin kaaoksen vallassa, että mieluummin kommentoin pelkällä äänellä (esim. Ihanaisen Pekan Voicethreadilla tehtyihin esityksiin olen kyllä jättänyt puhuttuja kommentteja, muta aina on oma tai kämpän olemus ollut niin nuhjuinen, etten ole voinut edes harkita videokommenttia).

Seesmiciä lupaan kokeilla (lavastettuna tai lavastamatta) ensi viikolla, kun aloitan uuden elämän.

sunaitis kuulostaapa

sunaitis kuulostaapa kiehtovalta - millaisen uuden elämän suunnittelit aloittaa heinäkuussa? Älä nyt hyvä ihminen ainakaan siivousta rehkimään rupea! Joku raja!

Sinähän oletkin sopiva koekaniini mun videoneuvottelu-lavastus-idealle: sattuisiko varastosta löytymään omalla jalustalla seisova valkokangas, jonka voisi asetella selän taa ja jonka yli voisi heittää tilanteen mukaisen kuosisen verhokankaan? Siitä vaan Tapiokuosia kehiin ja johan juttu luistaa :) Ellei löydy valkokangasta, niin eikun kattoon koukku, koukusta narulla roikkumaan hulavanne ja hulavanteeseen kangas liehumaan.

Kynnyskysymys

Terppa, Olen itsekin hieman pälyillyt ja jopa uskaltautunut testaamaan tuota Seesmiciä. Oli aikamoinen kynnys painaa sitä rec-naviskaa ja lähettää oma pärstä nettiin höpisemään ja vielä ulkomaan kielellä. Mitä veikkaat Tuija, kuinkahan paljon tällainen häveliäisyys tulee rajoitamaan Seesmicin käyttöä täällä seinäruusujen maassa, Suomessa?

Omat videoni Seesmicissä ovat lisäksi kauhiaa kuiskintaa mikä johtuu siitä etää nauhoittelin ne pojan mentyä nukkumaan. Kuulukohan jollain videolla jopa vaimoni hyssyttely taustalta :-)

No niin tai näin Seesmic on hieno palvelu ja toivottavasti sille kehitetään pian sopivia käyttömuotoja ja se saa laajemman käyttäjäkunnan. Nythän palvelussa lörpöttelevät samat linssiluteet siitä sun tästä.

Lisäsin Hessun innoittamana blogiini Seesmic-kommentointimahdollisuuden Disqus-palvelulla. Tulepas näyttämään meille muille kuinka luontevaa naamansa julkistaminen on.

Kirjoita uusi kommentti

Tämän kentän sisältö näkyy ainoastaan sinulle ja ylläpidolle
  • Allowed HTML tags: <img> <a> <style> <div> <br> <p> <caption> <span>
  • Automaattinen rivin/kappaleen katkaisu.

Lisätietoa sisällön esitysmuodosta

CAPTCHA
Pahoittelen ylimääräistä vaivaa. Tällä on tarkoitus estää spämmirobottien kommenttien lisääminen.
Syndicate content