Virkamies verkossa - katsaus hallinnon mahdollisuuksista sosiaalisessa mediassa valmistui

Olen toimittanut Oikeusministeriön Demokratia- ja kieliasioiden yksikön toimeksiannosta katsauksen siitä, millaisia mahdollisuuksia sosiaalinen media tarjoaa hallinnolle. Katsaus Sosiaalisen median mahdollisuudet hallinnolle (pdf) määrittelee sosiaalisen median, kuvaa hyödyt hallinnolle, riskejä unohtamatta, ja käsittelee laajemmin yhtäältä hallinnon organisaation ja toisaalta virkamiehen rooleja sosiaalisessa mediassa. Sen mukaan virkamies voi toimia verkossa joko organisaationsa edustajana (työnantajan työnjohdon alaisuudessa) tai yksityishenkilönä a) ammatillisessa asiantuntijaroolissa tai b) täysin yksityisenä henkilönä.

Olennaista on, että organisaation virallisen edustuksen sosiaaliseen mediaan voi viedä vain organisaatio itse strategisella päätöksellään, mutta yksittäisiä virkamiehiä kannustetaan toimimaan verkossa omaan lukuunsa asiantuntijaroolissa. Yksinkertaista se tuskin tulee olemaan, mutta olen hyvin tyytyväinen siitä, että hallinnon ohjeistuksessa on mukana tämä kannustava ja mahdollisuuksia avaava ulottuvuus.

Luvussa Miten valita oikea foorumi läsnäololle listataan joukko kysymyksiä, joihin vastaamalla voi tehdä valintoja, missä palveluissa organisaation kannattaa virallisesti olla edustettuna. Paljon enemmän liikkumavaraa ja mahdollisuuksia verkostoitumiseen löytää yksittäinen virkamies, joka lähtee tutustumaan eri tyyppisiin sosiaalisen median palveluihin. Olen erilliselle listalle koonnut lähemmäs sata palvelua, joista useimmat varmasti löytävät jonkin vielä ennestään itselleen tuntemattoman kokeiltavaksi.

Jos tämän blogin lukijoissa on virkamiehiä (tiedän, että on!), niin olisi tosi mukava kuulla aikanaan kommentteja, onko tästä dokumentista ollut työssä apua. Katsaus on lisensoitu tekijänoikeusluovutuslisenssillä, jonka puitteissa sen käyttö, mukaan lukien kaupallinen käyttö, ja muokkaus, on sallittu, kunhan alkuperäisen teoksen tekijä ja tilaaja mainitaan.

Kommentit

Loistotyötä

Loistotyötä Tuija!

Suosittelen lämpimästi ja katsaus on täysin geneerinen eli helposti sovitettavissa mihin tahansa organisaatioon liike-elämästä järjestöihin ja oppilaitoksista puolueisiin.

Kiitos, Kari! Tässä on työn

Kiitos, Kari! Tässä on työn teettäjällä ollut iso ja perusteellinen vääntö asiaa pohjustaineine työpajoineen jo koko viime vuoden, mutta ison työn tein vielä itsekin siihen päälle tässä kuluneen kevään aikana. Ja hyvä tuli, tai ainakin semmoinen jonka päälle voi kehittää seuraavaa versiota melko hyvin. Kyllä se maailma tästä paremmaksi muuttuu.

No nyt tulee heti alkuunsa

No nyt tulee heti alkuunsa kaipaamasi virkamiehen kommentti, tosin vähän eri aiheesta ja kuivahko sellainen:) On käsittääkseni pitkään aikaan ensimmäinen suomalainen katsaus nykyisyyteen tai tulevaan, jossa Nopola News -tyyppinen toimintamalli ei ole edes mainintana mukana. Yli sata muuta verkkopalvelua ja toimintaympäristöä on mainittu.

Mahtaako se johtua sosiaalisen median ahtaasta vai otsikon yksikkömuotoisesta tiukasta tulkinnasta - Virkamies verkossa - vai mistä, mutta Nopola News -tyyppinen toimintamallihan tuo jo nyt monikossa virkamiehet ja hallinnon verkkoon ennennäkemättömällä tavalla. Eikä yksinomaan yhden kuntaorganisaation vaan myös esimerkiksi seudulliset koordinaattorit, seurakunnan, sosiaali- ja terveystoimen, sivistystoimen sekä monen muun organisaation ja hallinnonalan virkamiehet ja -naiset samaan verkkopalveluun kansalaisten kanssa yhteisöllisesti tuotetun sisällön kanssa. Kysessä on siis todellinen "virallisen tiedon" ja kansalaislähtöisesti tuotetun sisällön kohtauspaikka ja on ollut sitä jo vuosia yli 5.500 jutun muodossa.

Päätöksenteon avoimuus on maailman huippuluokkaa, sillä yhtä valtuuston kokousta lukuunottamatta joka ainut päätös on keskusteluineen jälkikäteen kuunneltavissa reaaliaikaisten suorien lähetysten lisäksi. Voiko myöskään päätöksentekoa lähemmäksi kuntalaista tuoda, sillä esimerkiksi viime maanantain valtuuston kokous pidettiin kokeilumielessä kauppakeskus Paletin aulassa ja tietenkin niille, jotka eivät pailkalle päässeet, oli tarjolla netti-tv, nettiradio ja iptv-striimiä. Kunnallinen päätöksentekokin kiinnostaa kunhan vain jakelukanavat ovat kunnossa. Suhdeluvun 1:20 merkitys selviää kunhan muutama sata lähetystä on eetterissä.
Päätöksentekoa edellyttää tietenkin asioiden ideointi, kehittely ja virallinen valmistelu. Verkkopalvelumme antaa myös tähän, kuntalain 29 §:n hengen mukaiseen työhön, erinomaiset mahdollisuudet ja erinomaisesti Suomen nuorin kunnanjohtajaa tätä mahdollisuutta hyödyntää. Sekin ihmeellisyys on huomattu miten päätöksenteon ja asioiden valmistelun avoimuuden merkittävä lisääminen vähentää sitä suoran kansalaisvaikuttamisen tarvetta.

Myös monet muut katsauksessa mainitut asiat ja mallit ovat olleet meillä arkipäivää jo yli viiden vuoden ajan, siis jo ajalta ennen kuin esimerkiksi Hesarilla tai monella muulla isolla toimijalla oli edes blogia olemassa.

Nopola News syntyi nimenomaan pienen kunnan aloitteesta ja eräänä keskeisenä tavoitteena oli helpottaa kunnan kannalta sen elintärkeiden toimijoiden - yhdistysten, järjestöjen, yhteisöjen ja asukkaiden - keskinäistä viestintää tietenkään yrityksiä unohtamatta. Kaikki muu, kuten esimerkiksi viime viikolla saavutettu Kuntamarkkinoinnin SM-kisan voitto Vuoden markkinointituote 2010 -kagtergoriassa, on ollut sitä positiivista höystettä. Lisätietoja SM-kisoista ja järjestäjistä löytyy osoitteesta www.piiri.info. Eikös tuolla jossain markkinointikin mainittu?

Alkuviikon ensimmäinen tehtävä onkin yhteydenotto oikeusministeriöön ja valaista siellä mahdollista vallitsevaa Nopola News-mustaa aukkoa. Tuijalla sitä ei pitäsi olla:)

Tämä siis virkamiesmäisenä kommenttina, ei henkilökohtaisena.

Nopola News, totta! Teidän

Nopola News, totta! Teidän toimintamallinne on esimerkillinen, onpas todellakin syytä lisätä teidät esimerkkien listalle. Kyllä minä tämän unohduksen otan ihan omaan piikkiini, eikä se tiedon puutteesta voi johtua, moka mikä moka. Jos olen mukana toimittamassa seuraavaa versiota syksyllä, pidän huolen että se päätyy mukaan.

Täällä Johanna Janhosen aloittamassa Wikissä on muuten Nopola Newsista tällainen artikkelintynkä, sitä voisi täydentää.

Aaro, Kyyjärvestä vielä: tämä

Aaro, Kyyjärvestä vielä: tämä ei ole mitään puolustelua Nopola Newsin mainitsematta jättämiselle, vaan ääneen ajattelua, miksi se unohtui esimerkeistä.

On kai niin, että verkkopalvelunne on omassa ajattelussani luokittunut vahvasti kansalaisjournalismiksi - siinä kontekstissa olen itse aiheesta aikaisemmin kirjoittanut. Nyt Oikeusministeriön tilaustyössä asioita ajateltiin hallinnon lähtökohdista käsin ja siksi NN ei tullut edes mieleen.

Olisiko tässä yleismpikin havainto siitä, että tosi uudet asiat voivat mennä helpommin tutkan alta siksi, että ne eivät sovi valmiisiin vanhoihin ajattelumalleihin.

Ei kai nyt sentään mistään

Ei kai nyt sentään mistään mokasta kuitenkaan ole kyse tai jos mielestäsi oli, niin voit loistavasti hyvittää sen suuntaamalla kesälomareissun tänne Nopolaan niin saadaan tarjottua ne viisi vuotta sitten luvatut leivoskahvit:)

On täysin totta, että pitäisi olla aikaa ja osaamista kirjata noita havaittuja Nopola Newsin piirteitä ylös esimerkiksi juuri tuonne wikiin. Alkuvaiheessa tietoa pidettiin ikäänkuin tarkoituksella vähän piilossa, mutta nykyään tilanne on toinen.

Erilaisia lähetysmissuuntia on siis - jos ei nyt ihan kymmeniä - niin kuitenkin lukuisia, joita on löydetty ja löytyy jatkuvasti. Maanläheiset olemme itse havainneet, mutta sitten on esimerkiksi näitä asiantuntijoiden tunnistamia kuten maaliskuussa julkistettu Tasapuolinen pääsy - eli suomalainen open access malli http://www.ficora.fi/attachments/suomiry/5oIDVc78k/TRaportti022010.pdf
Sielläkin Nopola mukana - mitä lie mahtaa tarkoittaa?

Eräs maanläheisempi ja mielenkiintoinen tarkastelukulma on nimenomaan tämä virkamiehet verkossa. Paljon nykyistä enemmän heitä voisi olla ja kehitettävää riittää niin asenteiden kuin tekniikan tasollakin. Teknisesti ei ole mikään ongelma lisätä palautemoduuli artikkelin perään jolloin se muuttuu tarvittaessa blogityyppiseksi ja vuorovaikutteiseksi kanavaksi. Yhteisistä asioista ennakkoon tiedottamisesta ja reaaliaikaisuudesta on saatu hyviä kokemuksia esimerkiksi silloin, kun tiedottettiin vesilaitoksen ongelmasta. Kunnan internetsivut ovat yhtä reaaliaikaiset, mutta eikö tiedottaminen ole parasta hoitaa siellä missä kuntalaiset ovat, syystä tai toisesta. Aivan oma tarinansa on se miten tieto leviää niille, joilla ei nettiä tai tietokonetta ole käytettävissä. Ja kuten tuolla katsaukssakin oli mainittu, kannattaa olla siellä missä käyttäjät kuluttavat aikaa eivätkä vain pikaisesti vieraile.

Sama pätee pitkälti mukana oleviin yhteistyöyrityksiin eli kannattanee olla mukana siellä missä kävijät ovat. Yksi mielenkiintoinen tutkimussuunta on yritysyhteistyö, johon taustayhdistyksen eli Mediamyllärit ry:n ansaintalogiikka perustuu. Sillä saralla riittää valtavasti työtä, jotta mukana olevat yritykset saadaan pidettyä tyytyväisinä. Yhteistyö luo kuitenkin toisaalta myös loistavia mahdollisuuksia. Yksi tulevaisuuden kehityssuunta on varmasti iptv-teknologia omine kanavineen ja yritysyhteistyön kytkeminen siihen. Entä miltä kuulostaisi, jos kolmannen sektorin toimija ja kansainvälistäkin tunnettavuutta saavuttanut verkkomedia veisi yhteistyötahonsa virtuaalimaailman markkinoille - sekin täysin mahdollista. Tämänhetkisen käsityksemme mukaan, hyvin minimaalisella osalla pienyrittäjiä riittää aikaa tai osaamista sosiaalisen median maailmaan virtuaalisesta puhumattakaan.

Entä miltä näyttää asukkaiden itsensä kirjoittama lähipaikallishistoria? Sitä voisi joku tutkija tutkia näiden yli viiden vuoden ajalta kertyneiden 5.500 jutun valossa. Ohjeistus olisi erittäin tärkeää tulevia vuosia ajatellen, sillä arkistoa selaamalla voi havaita, että paljon pieniä asioita on jäänyt merkitsemättä ylös eikä näin ollen paikallishistoria tallennu riittävällä tarkkuudella. Tänään mitättömältä tuntuva tieto saattaa olla korvaamaton tulevaisuudessa. No, toki paljon enemmmän tallentuu kuin monella muulla paikkakunnalla. Yhtä tärkeää lähihistorian kirjoittamisen kanssa on katoavan tiedon tallentaminen. In memoriam osastoa selaamalla huomaa miten luvattoman paljon sitä kuukausittain katoaa. Tämän toimintamallin kehittämiseen on anottu rahoitusta mm. Suomen kulttuurirahastolta laihon tuloksin.

Nopola News -toimintamallin hyödyntäminen oppimisen tai opettamisen apuvälineenä. Juu - valtavasti mahdollisuuksia ja kehityssuuntia ikääntyvää väestöä ja erityisryhmiä unohtamatta.
Entä kansainvälisten verkostojen luominen käyttämällä apuna suku- ynnä muita juuria Nopolaan omaavia henkilöitä ja heidän verkostojaan - tällä hetkellä ei nyt ihan työn alla, mutta suunitelmissa kuitenkin. Toiminamallin laajentaminen lähikuntiin tai jopa laajemmalle alueelle - no, se parasta aikaa työn ja tutkimuksen alla.

Niin tiedän, eihän nämä höpinät tänne kuuluisi vaan nimenomaan sinne jonnekin wikiin:)

Jonain päivänä vielä lunastan

Jonain päivänä vielä lunastan ne luvatut leivoskahvit!

Anja Alasilta on käsitellyt katsausta kahdessakin blogimerkinnässä, ja ensi kommentit on julkaissut blogisaan myös Gemilon Katri Lietsala.

Kirjoita uusi kommentti

Tämän kentän sisältö näkyy ainoastaan sinulle ja ylläpidolle
  • Allowed HTML tags: <img> <a> <style> <div> <br> <p> <caption> <span>
  • Automaattinen rivin/kappaleen katkaisu.

Lisätietoa sisällön esitysmuodosta

Syndicate content Syndicate content